Praktické tipy, jak v pohodě zvládnout Vánoce

(Newsletter z prosince 2018)

Hezký předvánoční čtvrtek!

Asi toho máte hodně, tak si velmi cením faktu, že čtete tento můj newsletter, a bez dlouhých úvodů půjdeme rovnou na slíbené tipy:

MOC PRÁCE, NESTÍHAČKA

:: Úklid řešte pomocí pravidla 10/90:
10 minut dělat na 90% (často je to naopak, člověk dělá dlouho a neefektivně). Nastavte si budík a jeďte jak o závod. Budete překvapeni, kolik se toho dá stihnout.

:: Zapojte ostatní:
Když chcete pomoct od někoho, kdo se do toho moc nehrne, musíte respektovat dvě pravidla:  upozornit ho s jistým předstihem, že od něj budete něco chtít, a dát mu jasné, zcela konkrétní zadání. („Dělej něco“ je špatně; „Umyj toto dítě“ má šanci.)

NÁVŠTĚVY

:: Dejte všem prostor
Míněno fyzicky. Když bude deset lidí nasádlených v jedné místnosti, v pár citlivějších jedincích to aktivuje nervozitu, děti sedící těsně u sebe se začnou pošťuchovat, někdo si narazí loket o sousední židli a nervozita se stane všeobecnou. Řeší to víc „shromaždišť“ v rámci bytu – nastrčte židle a cukroví nejen do obýváku a kuchyně, ale třeba i do chodby či dětského pokoje.

:: Větrejte
Vydýchaný vzduch = bolení hlavy, nesoustředěnost, nervozita. Čtyři lidi vydýchají 25m2 obývák za půl hodiny.

:: Pošlete je ven
Je-li u vás návštěva dlouho (např. cokoli nad dvacet minut), vymyslete jí nějakou outdoorovou aktivitu, třeba procházku. Aby se jim víc chtělo, tak jim v určité vzdálenosti něco předem schovejte a pošlete je, ať si to najdou.

:: Nechte je pomáhat
Každá normální návštěva chce pomoct hostiteli a je dost ošklivé to odmítat. Naopak. Nechte hosty (včetně dětí), ať zdobí chlebíčky, dávají nádobí do myčky a uklízejí umyté, ať vaří kávu a čaj. Můžete
dokonce stanovit lidi pro konkrétní úkoly (vařitel kávy, zaklízeč nádobí, otevírač dalším příchozím atp.) Jasně, bude to zoufale nedokonalé, ale hotové.

SAMOTA

:: Žádný facebook
Jste-li na svátky sami a není-li Vám z toho nejlíp, nezhoršujte svou situaci tím, že budete sledovat na sociálních sítích, co kdo dostal pod stromeček a jak se výborně baví v rodinném kruhu.

:: Vyrazte ven
Pěšky, běžky, kolo, pólo, co dovolí počasí.

:: Půlnoční
Skočte si na půlnoční mši (mnohde bývá dřív, my chodíme už v deset) a nechte rozvinout duchovní stránku vánočních svátků.

ŽÁDNÁ DOKONALOST

:: Klid a nohy v teple
I špinavá okna plní svůj účel.
Dárky stačí namísto balení do papíru strčit do dárkové tašky.
Úklid nevydrží. Stačí zasanovat to nejhorší.
Koupené cukroví – taky cukroví.

:::::::::::::::::

Přeju Vám Vánoce pohodové i akční,
bohaté i pokorné,
společenské i „rozjímací“,
obyčejné i zvláštní

Michaela Peterková
_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

3 thoughts on “Praktické tipy, jak v pohodě zvládnout Vánoce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *