O dechu

dýchání

newsletter ze sprna 2019

Hezký den! Jak se Vám dnes dýchá?

A proč se tím vůbec zabývat? Dýchání je přece automatické a vzduchu si vážíme tak málo, že o ignorovaném člověku říkáme „On je pro mě vzduch“. (Napadá mě, že lidi z ponorek nebo Mezinárodní vesmírné stanice to neříkají, nebo jestli, tak v úplně opačném významu.)

Dnešní Zpravodaj bude právě o dechu, protože dech má v duševním zdraví svou velkou úlohu.

1. Jak se nadechujeme

Jdou Vám při nádechu ramena vzhůru? Pak by Vaše indiánské jméno bylo „Psí Dech“. Hlavní dechový sval je bránice a ta je u pupku (kousek nad). Během nádechu je dobré představit si, že si chceme vzduchem naplnit pánev. Vzduch jde tedy nejdřív do spodní části hrudníku a teprve při pokračujícím hlubokém nádechu se plní i horní část plic. Zvedání ramen znamená rychlý, neúčinný nádech, případně i hrozící překysličení organismu (a následné mravenčení, pocity na omdlení, křeče, paniku, jak dobře znají lidé trpící panickou poruchou) – to nás omezuje, když se snažíme podat fyzický výkon, ale také je to příznak nepohody a stresu. Zdravé dýchání je tedy to brániční (někdy se taky říká „břišní“). Jeho podmínkou je nemít zaťaté břišní svaly. Vypozorujte, jakým způsobem dýcháte, a zvažte, jestli byste třeba neměli co vylepšit (a zasloužit si jméno „Pulzující břicho“).

2. Zklidňující efekt dlouhého výdechu

Při nádechu je aktivní sympaticus – mozkový systém, který nás povzbuzuje a který se také uplatňuje při stresu. Výdech, to je naopak činnost parasympatiku, který má antistresové, uklidňující, relaxační účinky. Delší výdech než nádech ve stručnosti znamená uvolnění a zklidnění.

3. Dechová relaxace

Snadná, účinná, časově nenáročná. Zaměřte na svůj dech a jen ten proces nádechu a výdechu pozorujte. Při odběhnutí myšlenek vraťte pozornost zpět k dýchání. Někomu vyhovuje, když si počítá – na nádech do pěti, pak jedna-dva-tři pauza, následuje výdech na sedm a zase pauza na tři. Zavřené oči jsou výhoda. Dechová relaxace pomáhá získat odstup od aktuálního stresu, uklidňuje a propojuje nás s naším tělem (toto propojení je důležité a dnes skoro zapomenuté). Stačí pár minut. Když se někomu nedaří vydržet se soustředit na dýchání nebo nevidí hned kýžené výsledky, je potřeba to buď okamžitě vzdát, nebo vydržet a ono se to vytrénuje a všechno přijde. Relaxaci můžete praktikovat v posteli, v křesle, u rybníka, na pláži, na chalupě, v tramvaji, na poradě…

Dechem se dá zachránit život (i když dnes spíš frčí samotná masáž srdce) nebo také odpudit všechno živé kolem (v angličtině existuje k tomuto neblahému jevu kouzelný obrat „dishwasher breath“ – „dech myčky“). Úžas nám bere dech, můžeme se zhluboka nadechnout a jít na věc, třeba říct dobré i špatné jedním dechem, nabrat druhý dech a do posledního dechu bojovat.

Tak ať se Vám jde hezky srpnem, dech za dechem

Michaela Peterková

_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Informace o relaxaci, relaxační instruktážní nahrávka ke stažení (jedna zdarma): www.relaxace.psychoweb.cz

6 thoughts on “O dechu

 1. Dobrý den! Kdysi jsem četl něco o endogenním dýchání a nevím, jestli ty poznatky dr. Frolova stále platí.

 2. K tomuto tématu mě napadá pouze to:když lidé uslyší,co si nikdy neuvědomili,tak určitou chvíli mlčí .A potom to všichni začnou používat,včetně mě,jako by to tady bylo od jakživa.A ono je,akorát to lidi zapoměli.Někteří ne,jsou stále tady,stačí naslouchat a hlavně vnímat.Za tyto rady děkuji.

 3. Dobrý den, pěkný článek, dobré téma. Jsem ráda, když se píše o tak běžných věcech na které se zapomíná a které jsou tolik prospěšné našemu tělu. Jediné co jsem v článku postrádala byl způsob, jak dýchat. Nádech nosem a výdech pusou – jsem kdysi vyčetla,ale dnes se snažím jinak, nádech i výdech nosem.
  Pěkné dny přeji
  Zilvarová J.

 4. Dobrý večer paní doktorko,
  bohužel se mi nepodařilo získat Vaši relaxaci zdarma.
  Zkoušela jsem to vícekrát,pak už mi to psalo,že jsem přihlášena.
  Bohužel bez efektu.Na své emailové adrese jsem se ničeho nedočkala.
  Prosím,můžete mi pomoci?
  Vaše věrná čitatelka.

 5. Jednoduchý návod, velice pravdivý a nic Vás to hlavně nestojí.
  Všem lze jen doporučit. Ota

 6. Vážená paní doktorko, děkuji za pěkný a zajímavý článek o dechu. S Vaším dovolením použiji body o dechu ve svých přednáškách pro seniory v rámci Kladného přístupu k životu a Dlouhověkosti.
  S pozdravem
  Zdenek Svoboda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *