Jak si snadno a úspěšně zkazit dovolenou

newsletter z července 2019

Hezký den – v dnešním Zpravodaji najdete deset tipů na zkažení dovolené. Kdo chce kam, pomozme mu tam, takže je na Vás, jak s nimi naložíte:) Jdeme na ně:

1. Trvat na dokonalosti. Když už je tu ten vzácný moment do-vo-le-né, tak musí být vše dokonalé – cesta bez front a zpoždění, ubytování, jídlo, žádné „jiný kraj, jiný mrav“ – já CHCI servis, jaký očekávám. Je zapotřebí i dokonalé uvolnění (je dovolená, nebuď nervní, uvolni se, buď spontánní…).

2. Jaká by to byla dovolená bez práce? Zn. „Beze mě to v práci prostě nejde.“

3. Dát dětem na tábor telefon a pořád jim volat a psát a nespat z toho, že si stěžují, že jim nechutnal oběd, šel na ně kouř od táboráku a ztratili hřeben.

4. Spravedlnost musí být. Neboli „Loni jsme jeli k moři, kam jsi chtěla hlavně ty, tak to letos bude
podle mě. Kde máme buzolu, lano, moskytiéry a mačetu?“

5. Nastal problém? Jako první je potřeba zjistit, kdo za něj může. „To TY jsi měl/a sbalit …, zařídit … není na tebe vůbec spolehnutí.“

6. Stálé spojení pupeční šňůrou s domovem – titulky, zprávy, které hýbou českým internetem. Třeba zrovna “ Bradáčová: Dáme podnět pro dovolání v kauze Rath“ nebo úplné drama “ Harry Potter
netáhne tolik jako Pokémoni“. To hned vylepší idylu na pláži nebo v horách.

7. Objednat si v Tunisku levný hotel – aneb nejsou tři hvězdy jako tři hvězdy.

8. Balit na poslední chvíli, nechat si skoro ulítnout letadlo a vyplavený adrenalin metabolizovat ještě další tři dny.

8. Chtít klidnou romantiku a proto jet pod stan do kempu. (Hudba do noci, smradlavé a chrčící
benzínové agregáty sousedů, co si chladí pivní sud.)

9. Zkoumat na vlastní kůži kauzální vztah mezi klimatizací a angínou.

10. Ušetřit pár korun za jídlo v destinaci a ještě třetí den jíst řízky z domova – kdyby měl žaludek ruce, spravilo by to pár facek; protože ruce nemá, pošle řízek zpátky nahoru a dva dny mu trvá, než vám tu mršinu odpustí.

11. Tohle je na Vás – napište mi vlastní tip pro pokažení dovolené, který se osvědčil Vám nebo někomu, koho znáte. Vítěze dám do příštího newsletteru:)

Ať se Vám všechny tyhle neblahé jevy vyhýbají a co nejlépe si užívejte léto. Dny už se zase začaly krátit. Pokaždé mi to přijde krutě brzo – jako že to sotva začalo, hezké teplé počasí a světlo do večera, a už se to láme. Všechno pomíjí a člověk si má vážit věcí, dokud jsou. (Promluvila moudrá tetka.) Tak radši ještě jednou – krásný léto a předem díky, pokud budete mít nějaký ten anti-tip

Michaela Peterková

_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

www.psyx.cz
www.michaelapeterkova.cz

DALŠÍ VÝBORNÉ TIPY JSTE MI POSLALI MAILEM V REAKCI NA NEWSLETTER. DÍKY ZA NĚ A TADY JSOU:

Trhneme rekordy. Celý rok nic neděláme, tak ujdeme denně túru aspoň 40 km, uplaveme 50 km a jako zákusek si dáme 50 km na kole… s dětmi ve věku 7 a 5 let.
Jedeme na dovolenou. To ti musí stačit! Takže objednej a zorganizuj, zabal všem všechno, najdi si cestu, odnes vše do auta, odvez nás na místo. Případně můžeš i uvařit. Já budu sedět vedle tebe, nic víc… (pohled chlapa, který už není mým manželem…)
Dita

Charita, či rozdat se pro druhé. V mém případě na dovolenou beru své staré rodiče, neboť si sami nic takového nedopřejí a kamarádku, které jsem trošku zavázána, takže to beru jako protislužbu. No a bude to vypadat tak, že si moje maminka bude celou dobu stěžovat, jaké má „dnes hrozné bolesti“ a jaký je“ dnes hrozný svět “ (naštěstí snad jen ráno a večer, protože přes den s námi rodiče po horách chodit nebudou) a kamarádka mě bude brzy ráno budit s tím, že nemůže spát….a pak bude mít problémy vylézt kopec (už jsem s ní jednou takovou dovolenou zažila….). A můj otec bude celou dobu mlčet.
Olga

Místo dvou hodin letadlem jet raději autobusem do Chorvatska doslova celých 24 hodin, abychom ušetřili pár korun a ztratili dva dny strávené u moře 😀
Anežka

Ve svých 57 letech poletím poprvé letadlem. A  můj tip jak se trošku předem vystresovat? Kromě toho, že hltám příběhy o tom, jak se ztratily kufry na letišti, je mým současným oblíbeným pořadem v televizi „letecké katastrofy“.
I. F.

Ne vždycky se povede společná dovolená dvou a více rodin, pokud mají všechny aktivity provádět výhradně společně a třeba sdílí i společné apartmá atd… Každá rodina má své zvyky, režim, nápady, vkus na zábavu, čemuž se druzí nechtějí přizpůsobovat a vznikají tak hádky. Také se může stát, že pokud se jedna rodina rozhodne teplou noc přespat pod širákem před chatou (jen tak bez zásadního důvodu), druhá to může těžce nést a také brát osobně (osobní zkušenost, příbuzní se hned sebrali a odjeli s tím, že s nimi nechceme sdílet chatu, tak radši spíme venku 🙂 ).
Ondra

Na pokažení poznávací dovolené si stačí s sebou vzít protějšek, který chtěl mít dovolenou sportovní :-).
Božena

Vzít s sebou tchýni.
Vlastimil

Chtít na dovolené dohonit celoroční sportování za dva týdny – denně dvacet kiláků pěší tůry, padesátka na kole, třicet bazénů ráno a večer vám zaručeně zničí zdraví za pár dní a budete se těšit do práce….

Dohonit na dovolené za dva týdny práci na zanedbané zahradě nebo opravy na chalupě, případně vlastním rodinném domku. Pokud to neskončí úrazem, tak s houserem končíte na nejbližší pohotovosti taky za pár dní….
Marie

Když už jsme se vydali tak daleko, tak musíme vidět všechny památky, zúčastnit se všech dostupných výletů a atrakcí a pořádně se opálit – spálit.
Jitka

Dobrý den, můj typ na zkaženou dovolenou je přinutit někoho – manžela – dělat co nechce a o co nestojí.  Po dobu dovolené se koukat na otrávený ksicht. Proto jezdím na dovolenou s kamarádkami, vnoučaty a on dovolenou tráví po svém a to na rybách. Spokojenost na obou stranách.
Gita

Mám dovolenou, tak se hned první den po příjezdu na místo určení ožeru jak dobytek – na všechny kolem jsem pak hnusný a další tři dny nejsem schopen fungovat (a nejlepší jsou ty typy, které pak nutí i zbytek rodiny / přátel „odpočívat“ s nimi, prostě bez něj žádný výlet ani akce nebude) 😀 Jo a taky Vás pak zná každý v okolí 😮
Eva

Když vyjedete na dovolenou s někým, kdo má náročné období a potřebuje stálou citovou pomoc, například v důsledku úmrtí v rodině. Jiná možnost, ale výsledek stejný je jet s někým „z povinnosti“ a ne proto že je to příjemný společník. Žádá změna, ani odpočinek se pak nedostaví.
Lada

Očekávat intimní sblížení s manželkou. Je sice z vlastní vůle už 12 let doma, ale co naplat, když se podaří konečně vyřešit všechny věci v práci (mj. vydělat peníze) a odletět s celou rodinou do Řecka na dovolenou, očekávejte, že choť konečně přijde na jiné myšlenky a roztaje. S ohledem na pohodlí rodiny vás hoteliér ubytuje v nejluxusnější části hotelu – svého původního bytu v posledním patře s obrovskou terasou, ale byt je jak napotvoru rozdělený jen tenkou příčkou na dva velké apartmány. A tak 10 dní posloucháte vzdechy páru (Poláci, také se dvěma dětmi), kteří si to noc co noc rozdávají za tou tenkou příčkou. Na romantickou atmosféru při svíčkách, příjemné povídání a galantní svádění manželka nereaguje? Odmění Vás slovy: „Na to zapomeň“?  A to i za zvlášť bouřlivé noci plné blesků přímo nad hlavami? Cože, ani se nepřitulí za ohlušujícího hromobití? Tak se tím trapte a usilovně přemýšlejte, kde se stala chyba.
Honza

Rozhodně si nesmíš nechat ujít! Jak ty vůbec můžeš prožít správnou dovolenou bez toho, že se mnou nejdeš na východ/západ slunce, na místní specialitu, do tohohle krásnýho muzea?
Zdeněk, také Jana psala týž postřeh

Výletní plavba lodí na otevřeném moři“ – 2,5 hodinový výlet na katamaránu po otevřeném moři, který při zpáteční cestě stihla podle slov kapitána “ jen malá bouřka a trochu silnější vítr“. Podle delegátky, která tam pracuje 5 let, nic takového ještě nezažila.
Jitka

Ja myslím, ze skvělé je rozejít se první den dovolené.. 😊 Nebo den předem, když cela rodina má jet jeho autem.
Zažila jsem, že jsme 2 auty vyrazili na rodinnou dovolenou (maminka, ségra, děti, kamarádi). Bylo nás 12 a přítel mi za Prahou řekl, že kvůli jiné ženě se musí vrátit. .. Zaplacené ubytování a rodina vyskládaná na chodníku u benzinky…
R.

Snažiť sa dať do formy ešte dva dni pred dovolenkou a zlomiť si čokoľvek, alebo dochrámať sa na bicykli tak, že ma ani vlastná mať nespozná.
Eva

Škudlit peníze, abych mohla koupit suvenýr, nejlépe všem členům rodiny a kamarádům doma.
Táňa

Náš známý – který si sám vybral v Egyptě pro Čechy drahou a luxusní destinaci – každý den propočítával, kolik že ho právě tento den stál peněz – a jedna jeho pubertální vnučka odmítala všechny večeře (tak draze zaplacené), do snídaně zobla a obědu taky moc nedala. Celou dovolenou takhle naříkal, jak to bylo drahé (a ona nejí!).
Takže můj tip „jak si zkazit dovolenou“: zaplatit si dovolenou nad své poměry a pak naříkat a vůbec si to nevychutnat.
Janka

Můj osobně zažitý zabiják dovolené: časový harmonogram a „skvělý plán“ výletů, který do sebe skvěle zapadá a navazuje.(jen do doby než se někde něco / někdo podrží . ……)
Marie

Udělat něco mimořádného, neozkoušeného – třeba před cestou dalekou, dlouhou, dopřát zcela mimořádnou péči zvolenému dopravnímu prostředku, ať se na té dovolené máme čím pochlubit hned na první pohled – např. vyluxovat a umýt nejen auto, ale i motor, který, jak se později ukáže, nemá příliš zachovalou těsnící funkci, a tak se popojíždí na tři válce, poskakuje, mudruje, jestli se na tu cestu vydat nebo ne…a přitom dokonale využít tip č. 5, Kdo za to sakra může??? a počítat ubíhající vteřiny dovolené…
Veronika

Hledat vhodné dárky pro ty, co zůstali doma. Hlásit těm, co zůstali doma, kde zrovna jsme a co vidíme. Trápit se, že jsem zapomněla PSČ k adrese na pohled, který nutně musím poslat.
Milena

Dovolenou si naplánovat půl roku předem do nejmenšího detailu. Trvat na realizaci do všech detailů a nepřipustit sebemenší odchylku! Měsíc před dovolenou mít sbalená zavazadla, zajištěné ubytování a zakoupené jízdenky. Je tady hezky a bylo by skvělé tady zůstat trochu déle? To nejde. Přece nám za hodinu pojede vlak do bodu B, kde máme zajištěné ubytování a naplánovaný zítřejší program. Není nad to se hroutit nad tím, že vlak má zpoždění, tudíž nestíháme přípoj a celý náš geniálně naplánovaný systém se hroutí!

Neustále fotit a filmovat. Nerozhlížet se kolem, neodpočívat, nevychutnávat si svobodu a místní atmosféru. Na to bude dost času doma, až si budeme prohlížet ty hromady fotek. A naši známí přece musí vědět, kde jsme byli.

Uvažovat na dovolené stejně, jako kdyby šlo o návštěvu divadla nebo o účast na VIP party. Po týdnu táboření a toulání se po horách se hrozit:
-No to je hrozné, nejsem oholený a mám špinavé oblečení. Takhle přece nemůžu mezi lidi! Jak já pojedu domů ?!
-Nejsem nalíčená, jsem zpocená a mám rozcuchané vlasy. Navíc mám na sobě ty nemožné tepláky. To je strašné! Takhle mě nikdo nesmí vidět! To by byl konec!
To samé požadovat od ostatních turistů. 
– Bože, ti jsou fakt nemožný, jak jenom můžou:
/ Nosit ty bílé ponožky. (Asi proto, že jiné čisté nemají)
/ Nosit ponožky v sandálech. (Ochladilo se a jiné boty tady nemají)
/ Mít kolem pasu ty příšerné ledvinky (Asi proto, že jsou tak hrozně praktické, pohodlné a vejdou se tam všechny důležité věci. Pro cyklistiku a turistiku jsou přímo ideální. Ve velkém davu lidí jsou navíc velice bezpečné. Jejich bezpečnost se dá navíc ještě posílit tím, že si ji dám pod mikinu. Teď je to fakt nedobytný! Čert vem bouli na těle a kecy těch pošahanejch estétů! Moje prachy a moje doklady jsou důležitější!)
/ Mít na sobě to nemožné triko. (Už nic čistého nemjí. Tak si koupili tohle u stánku se suvenýry.)
(Většinu roku v práci nosí oblek a kravatu, tohle tohle je vítaná forma relaxace)
/ A vůbec, tahle kombinace oblečení, jak to může vzít na sebe? (Asi proto, že je to poslední čisté oblečení)
/ Takhle blbnout a být tak hluční? (Asi proto, že jinak se musí chovat velmi decentně a dovolená je k tomu, aby člověk otevřel ventily a vypustil ven stresy nashromážděné během roku. Těch pár skleniček k tomu leckdy pomůže)
Michal V.

One thought on “Jak si snadno a úspěšně zkazit dovolenou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *