Hypnóza

Hypnóza je terapeutická metoda, které využívá změněného stavu vědomí. Zhypnotizovaný člověk snadněji přijímá informace podávané terapeutem.

Jaké typy problémů lze pomocí hypnózy řešit?

Uplatnění hypnózy je velmi široké: neurózy – neurastenie, různé fobie, hypochondrie aj., nespavost, obezita, astma, ekzém, závislosti (nikotin, lehčí formy alkoholové závislosti), impulzivita, lehké deprese, tréma, snížené sebevědomí, ale s jistou dávkou zdravé skepse třeba bolest, bradavice, alergie nebo neplodnost, kde nebyly prokázány tělesné příčiny. Lze pracovat téměř s čímkoli – nejdůležitější je odhodlání klienta se stávající situací něco dělat. U dětí patří k typickým problémům, které jsou hypnózou ovlivnitelné, enuréza (pomočování), emoční labilita, podceňování se, bolesti bez tělesného podkladu a častá nemocnost.

Za jakých podmínek je možné provádět hypnózu i u dětí?

Obvykle se pracuje s dětmi od 5-6 let věku. Podmínkou je souhlas rodičů, resp. zákonných zástupců. První schůzka (nebo telefonický kontakt) probíhá právě s rodiči obvykle bez přítomnosti dítěte a domlouvá se konkrétně další postup. Další informace na této stránce se týkají hlavně hypnózy u dospělých – dětská hypnóza má určitá specifika.

Co je to hypnóza a hypnabilita?

Hypnóza je změněný stav vědomí, v němž je pozornost zhypnotizovaného člověka dokonale soustředěna na hypnotizéra a jeho sugesce (= instrukce; to, co říká). Hypnabilita je pak hloubka hypnózy, do níž je daný člověk schopen se ponořit. U každého je jiná. Neplatí ale vždy, že čím hlubší hypnóza, tím lepší výsledky – i méně hypnabilní klient může dosáhnout výrazného zlepšení.

Co se během hypnózy děje?

Je několik způsobů, jak hypnotický stav využít ke zlepšení situace klienta. Nejčastěji se působí přímo na daný problém. Během hypnózy se dosáhne maximálního uvolnění a jakoby očištění, takže kdo přišel nervózní, bývá po skončení seance zklidněný, a kdo přišel utlumený, bývá nabitý energií. V hypnóze se lze také vrátit v čase a dobrat se vzpomínek na dřívější události, které nejsou za bdělého stavu dostupné (jsou jakoby zapomenuté). Lze vyvolat i vzpomínky na nějakou velmi příjemnou událost, kterou dotyčný v hypnóze znovu prožije. Seriózní psycholové obvykle nepracují s regresí do minulých životů.

Je pro někoho hypnóza nevhodná?

Není vhodné hypnotizovat člověka trpícího závažnými neurologickými nebo psychiatrickými potížemi – ten by se měl předem informovat u svého lékaře. Překážkou je i výrazněji podprůměrný intelekt.

Kolik hypnotických sezení je zapotřebí?

Znepokojivě častá otázka. Někdy (pohříchu ne příliš často) se podaří dosáhnout velkého pokroku velice brzy, třeba už po prvních dvou třech sezeních, někdy může práce trvat i několik měsíců – toto se týká hlavně osobnostních problémů (v USA, kde má velkou tradici psychoanalýza, byste chodili na konzultace dva tři i pět let). Takovým základem v ostatních případech je 5-10 sezení. Vždy však záleží na individuální dohodě a postupu práce. V začátcích se trochu obrušuje ostražitost klienta a hypnóza se v úvodních sezeních postupně prohlubuje.

Je hypnóza zázračná metoda?

Mnoho lidí si představuje, že přijdou za psychologem – hypnotizérem a ten se na ně nějak podívá nebo něco udělá a tím způsobí zázrak, že všechny problémy se v ten moment vyřeší. S realitou nemají tyto představy nic společného. Jestliže se např. potíže vyvíjely několik let (jak tomu obvykle je), nelze předpokládat, že se je podaří odstranit za dva týdny. Klient je rovněž vždy aktivním účastníkem celého snažení – pro úspěch postupu se musí zapojit a dle dohody s psychologem provádět např. relaxační nebo dechová cvičení, nevyhýbat se obávaným situacím, změnit životní styl, promluvit si o nepříjemných věcech s partnerem atp. – u každého klienta a každého typu problému je to jiné. Pouhé pasivní vyčkávání předurčuje společnou práci psychologa a klienta k neúspěchu a je oboustrannou ztrátou času a energie. Naopak osvícený klient vědomý si faktu, že věci chtějí svůj čas, a ochotný vynaložit určité úsilí, má solidní šanci na úspěch.

Další informace o hypnóze:

:: Nikdo nemůže být zhypnotizován proti své vůli.
:: Hypnóza vedená odborníkem je zcela bezpečná.
:: Podmínkou je důvěra k hypnotizérovi.
:: Někteří lidé obávají ztráty kontroly nad situací během hypnózy. Zapomeňte na filmy – prakticky není možné přinutit člověka dělat něco, co sám nechce nebo co je v rozporu s jeho přesvědčením. Rovněž není pravda, že v hypnóze na sebe člověk prozradí něco, co nechce. Značná míra sebekontroly klientovi normálně zůstává.
:: Není-li zhypnotizovaný člověk z nějakého důvodu (třeba infarkt hypnotizéra) dehypnotizován (probuzen z hypnózy), přechází hypnóza v normální spánek, z něhož se po chvíli dotyčný probudí.

PhDr. Michaela Peterková
www.psyx.cz

Doporučuji:
Online kurzy proti úzkostem, depresi a pro zvýšení sebevědomí – Kurzy Žlutá sova po internetu
Online psychologické testy – Test duševních poruch, Test osobnosti, Test profesní orientace a mnohé další

18 thoughts on “Hypnóza

 1. Dobrý den. Mám v sobě Ducha. Hypnotizérka mi však udělila nálepku schizofrenika. Co vy? . Je to Petr Kellner. Vím co chce. Chce v hypnóze potvrdit má slova. Je propojen i s mím telefonem. Je to vážnější. Nemáte o mě zájem? Jsem domluvený s panem Zikou. Ale hledám kdo dřív. S pozdravem Fiala Václav Trnava u Třebíče

  1. Dobrý den, nové klienty teď neberu, je plno, ale ani tak tohle není úkol pro mě. Hodně štěstí s panem Z. MP

 2. Dobrý den,vnukovi je 7 let a cca od tří let odmítá jakoukoli zeleninu a ovoce v syrovém stavu, nejí např m ani meloun. Je možné to ovlivnit hypnózou. Děkuji za odpověď Fučík

  1. Dobrý den, mohlo by to jít. Jen najít dětského hypnoterapeuta…
   Hodně štěstí, MP

 3. Dobrý den, chtěla bych se zeptat odkud jste? Měla bych zajem o hypnózu u dítete. Mám už skoro 6 léheho syna, ktery bohužel koktá. Chodíme pravidelně na logopedii, cvičíme, ale žádná změna. Chtěla bych zkusit cokoli. Máte s tím nějaké zkušenosti? Potřebuji mu nějak víc pomoci. Jaka je cena za jedno sezení? Děkuji Šťastná

 4. Dobrý den je mi 42 let v roce a půl přesně na Štědrý den mě a mou tehdy 9 letou sestru nechala naše matka samotné blízko vlakového tunelu me zachytil jedoucí vlak a ochrnula Jsem na levou ruku u sestry úplně nevím proč to matka udělala ta myšlenka mě ubíjí od té doby je můj život čím dál víc nesnesitelnějšim nenávidím svůj život prosím bylo by mi nějak pomoci
  Předem děkuji Pfeferova

  1. Milá paní Heleno, hypnóza je možnost, ale zrovna tak Vám pomůže jakákoli jiná psychoterapeutická metoda. Pokud nenávidíte svůj život, máte uvnitř něco nahromaděného, co tam dělá paseku a co by chtělo otevřít, pojmenovat, vyčistit a kouknout na to třeba i jinak, abyste se cítila sama se sebou líp. Zapátrejte ve svém okolí po nějakém psychoterapeutovi, případně se podívejte na znamylekar.cz, jsou tam recenze klientů.
   Hodně štěstí! Michaela Peterková

 5. Dobrý den, myslíte, že by šlo hypnózou řešit chůzi po špičkách u čtyřletého dítěte? Syn začal cca ve dvou letech občas chodit po špičkách (rok chodil normálně), během dvou let přešel prakticky k chůzi jen po špičkách. Již dva roky to neúspěšně řešíme s pediatrem, absolvovali jsme kvůli tomu fyzioterapeuta, neurologa, ortopeda, dětského psychologa, homeopata, kromě plochých nohou na synovi nezjistili nic. Nohy si bohužel tímto způsobem nadále deformuje, už jsme bezradní, moc bychom mu chtěli pomoci, ale netušíme už jak. Asi nemusím doplňovat, že neustálé připomínání správné chůze synovi, nemá zrovna efekt… Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den,
   ve své praxi jsem se s tímto případem nikdy nesetkala, ale děti někdy reagují na hypnózu zajímavě a pokud jste ochotní jít do toho jako do experiementu, který může a nemusí vyjít (avšak neublíží), zkuste to, tři sezení by měla napovědět.

   Tady ještě zkušenost mámy, jejíž dcera taky chodila po špičkách: … Problém se vyřešil (relativně) časem, nepamatuji se, že bychom přišli na něco, co jednoznačně pomůže. Připomínání také nepomáhalo, spíš vedlo ke vzteklým reakcím. Doteď dcera doma šoupe nohama, což dělá i její tatínek… Zkoušeli jsme různé boty i z lékárny (a do nedávna je měla sešoupané na vnitřní straně), myslím, že pomohlo hraní venku bez bot, možná i trampolína měla vliv. Pak dostala od doktorky cvičení chůze jako čáp – to cvičila denně. Dlouhé kroky – tím se znemožní dopad nohy pouze na špičku. Celé to byla spíše souhra více skutečností, než jedna konkrétní.

   Hodně štěstí!
   Michaela Peterková

 6. A dítě které když mělo 10let rodiče si nevěděli rady.. A ani psychologové a proto syna vzali na hypnozu.. Ale syn má dnes 40let a když toto téma vzniklo tak to rikal ale neví proč ho tam brali atd. Myslím že ví ale nechce mluvit o tom.. Po soužití spolecneho bydlení půl roku… A poznávání této osoby jsem pořád jen v otázkách a nejde sním jak komunikovat tak něco plánovat.. Lež není problém.. Spíše vlastně ani neví co je pravda.. Nepamatuje si věci které řeknu nebo i jiní.. Vymyšli si příběhy a nemá problém je vykládat v okolí.
  Strašně naladovy a vybusny člověk.. Uráží a ponizuje.. Ke své matce se chova jak prase.. Ke mě už taky.. Za 5min otočí a strašně mě miluje.. Nemá sám sebe rád.. apod. Je toho dost… Co mohli rodiče řešit v tom jeho věku 10let??pokud mi tady aspoň bude dana odpověď…. Budu vděčná…

  1. Dobry den to taky řešim synovi je ted 12 do skoly ho nedostanu a je to stejny v bledě modrym

 7. Dobrý den,
  mám dceru 7 let a stydí se komunikovat s dospělými a občas i s dětmi. Stav vznikl za situace , kdy byla mladší a dala jsem jí od 3 let do školky, ale nebyla připravená a zvracela tam a začala koktat, tak jsem jí stáhla a do školky šla až za rok, také tuto skutečnost vyvolali lékaři, musela cvičit vojtovku, trhali zoubky, injekce, …..atd… když pak s nimi mluví
  mluví nepřirozeně a ve výškách…dá se hypnozou tento stav odstranit…?

  1. Dobrý den, tohle by stálo za pokus. Chce to ale někoho, kdo umí dětskou hypnózu, která se přece jenom výrazně liší od hypnózy dospělých. Pár dětstkých hypnoterapeutů se najde, třeba v Praze je výborná dr. Strobachová. Hodně štěstí! MP

 8. Dobrý den beru si neteř do péče a chtěla bych se zeptat zda je mozné hypnozu pro zjištění příčiny zhoršení zdravotního stavu po psichycke stránce (zda byla týraná)

  1. Dobrý den, myslím, že pro tento účel není hypnóza vhodná. Nepoužívá se většinou pro zjišťování nových informací (je to ošidné, falešné vzpomínky apod.), nýbrž jako terapie. Zdravím! MP

 9. Dobrý den.
  Mám velký problém se svou 3letou dcerkou ohledně jídla.
  Nic nechce jíst, má jen pár vybraných jidel a bojí se jíst nové věci.
  Dalo by se díky hypnóze s tím něco udělat ?

  1. Dobrý den. 3 roky je asi ještě málo – dětská hypnóza sice probíhá formou, která vypadá spíš jako „hra na něco“, ale myslím, že s takto malým dítětem se běžně nepracuje. Dětský psycholog by Vám ale mohl poradit nějaké „fígle“, jak zařadit víc jídel. Nebo odhalit, v čem to vězí – děti se někdy pokoušejí pomocí nejedení ovládat své rodiče. Hodně štěstí! MP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *