Jak být oblíbený u druhých

Jak být oblíbený u druhých a zůstat přitom sám sebou

Od teď budete vědět, jak si ostatní lidi snadno naklonit na svou stranu bez přetvářky a nervů.

Představte si, že jste v letadle a vedle vás sedí neznámý člověk. Co myslíte, že byste museli udělat, aby o vás na konci cesty tento spolucestující řekl, že jste ten nejzajímavější člověk, se kterým se kdy setkal? Telepaticky otočit letadlo směrem k Měsíci? Promítnout svůj stín na křídlo letadla? Nebo dokonce připravit letušky o jejich vyztužený úsměv? Ne, ne, žádné takové věci by nebyly třeba.

Jeden mladý psycholog nacestoval v letadlech tisíce mil a při těch cestách mluvil s lidmi na vedlejších sedadlech. Ptal se jich na různé věci a nechal je povídat o jejich životě: „Proč jste si vybral právě tuhle práci?“, „Jak jste se to naučil?“ „Opravdu?!“, „Řekněte mi o tom víc“, „Páni, fakt?“, a mezitím se ještě usmíval a pokyvoval. Na konci letu pak tito lidé označili svého spolucestujícího právě za nejzajímavějšího člověka, s jakým se kdy setkali.
Druzí lidé jsou pro nás důležití. Často se bojíme, abychom si to u nich „nerozházeli“ nebo aby si o nás nemysleli něco špatného, tak se přetvařujeme, necháváme si pro sebe své názory (až je docela ztratíme) nebo se komunikaci dokonce vyhýbáme.

Je ale mnohem lepší postup: neměňte se podle ostatních, nezalézejte, nebojte se komunikace,

ale zajímejte se o ně,
ptejte se jich,

co si myslí, proč, obdivujte jejich statečnost, zážitky, divte se („fakt, jo?“, „téda“, „páni“), ptejte se na jejich děti a plány, jak došli k úspěchům a kolik jim to dalo práce.

Každý člověk je

hladový po tom,
aby se o něj někdo zajímal.

Pokud ukojíte tento jeho hlad, uděláte pro něj hrozně moc a začnou se dít divy. Protivná tchýně se stane vaší advokátkou, zakřiknutému kamarádovi dodáte sebevědomí a partner, kterého už pokládáte za součást výbavy domácnosti, k vám zahoří novým citem (mám vyzkoušeno).

Tento postup je i velmi dobrá manipulativní technika, ale používat jej takto vám neradím. Neznám žádného spokojeného manipulátora. Váš zájem o druhého musí být opravdový nebo musí být aspoň veden s cílem potěšit druhého a vylepšit vzájemný vztah.

Zkuste to dnes s někým a uvidíte, jak rozkvete!

PhDr. Michaela Peterková
www.psyx.cz

Bavte se a sdílejte: