Psychologický význam barev

Barvy jsou zajímavý a hojně zkoumaný psychologický fenomén. Barvami, jejich kombinacemi, sytostí a odstíny se zabývají reklamní tvůrci, designéři všeho možného včetně interiérů i exteriérů, architekti, dopravní psychologové a mnozí další. Barva je jednou ze základních vlastností okolních objektů a má velký vliv na naše vnímání a hodnocení. Je například dokázáno, že dlouhodobý pobyt v sytě vymalovaném pokoji působí velmi dráždivě na nervový systém nebo že červenou a žlutočernou máme tendenci vnímat jako varovné signály.

Zde jsou klasické významy přisuzované v psychologii některým barvám:

♣♣ černá – extrémní, protestující, záporná, elegantní, ukvapená

♣♣ bílá – neurčitá, nedotčená, nejistá, nevyjádřená

♣♣ šedá – neutrální, nevýrazná, nezúčastněná

♣♣ červená – silná, energická, vitální, aktivní, sexuální, soutěživá, impulzivní

♣♣ zelená – klidná, nezdolná, pevná, přirozená, vytrvalá

♣♣ modrá – klidná, relaxační, estetická, empatická

♣♣ žlutá – veselá, uvolněná, spontánní, aktivní, perspektivní

♣♣ hnědá – pohodlná, jistá, uspokojující, smyslová, pohodová

♣♣ fialová – citlivá, nestabilní, nezralá, intuitivní, nereálná

TEST BARVOVÝCH PREFERENCÍ

Na základě preference určitých barev lze usoudit na aktuální situaci člověka. Pokud vás tato možnost oslovuje, projděte si test, který vám na základě výběru barev a tvarů prozradí, co o sobě možná vůbec netušíte. Test zkoumá, odkud pramení vaše případná úzkost a jiné nepříjemné pocity.

Tento test je stavěn na trochu jiném principu než na prosté interpretaci toho, že někdo má raději černou než modrou apod. Tam se pracuje s odstíny, pořadím volby, tvary a hlavně pak s kombinacemi těchto výběrů. Nyní se můžete otestovat online.

CHCI JÍT K TESTU

Charakteristika testu

Tento test se v psychologické diagnostice používá již déle než půl století a vychází z předpokladu, že z preference (upřednostnění) určitých barev lze usoudit na vlastnosti člověka. Postupně v devíti sériích se volí barvy, tvary a odstíny základních barev; tyto výběry jsou posuzovány v interakci (ve vzájemném vztahu) a výsledkem je informačně velmi bohatý a inspirativní materiál.

Test barev (též Test barvových preferencí) je zaměřen spíše na aktuální situaci člověka (oproti tomu klasické psychologické testy a dotazníky testují relativně stálé charakteristiky – vlastnosti). Zjišťuje například prožívání vztahů k okolí, reakce na požadavky, nevědomé potřeby, očekávání a další podobné aspekty. Právě tím je tento test zajímavý – že zpřístupní informace, které normálně nejsou k dispozici. Např. ve vyhodnocení jedné ženy se objevilo konstatování, že má velmi nestabilní vztahy k blízkým lidem (to byla věc, o níž samozřejmě věděla a která jí spíš přesvědčila o platnosti výsledku). To podstatnější následovalo – že klade na své okolí velké nároky a zároveň se cítí nedoceněna. Proto očekává neustálé ujišťování, že ji ostatní mají rádi, že to a to umí dobře atp. Tady už se musela zamyslet a po nějaké době připustit, že „na tom něco bude“, což jí bylo odrazem pro práci na sobě. Tento psychotest jí tedy mimo jiné naznačil příčinu jejího selhávání ve vztazích; přitom jinak by patrně hledala problém spíš v druhých nebo by rezignovala s tím, že má smůlu na lidi.

Nespornou výhodou Testu barev je to, že jej nelze vědomě zkreslit žádoucím směrem (to se často stává u klasických psychologických testů ve formě dotazníků). Jeho výsledek je možné znehodnotit (např. náhodnou nebo opačnou volbou barev), ale nikdo neví, jak to zařídit, aby ve výsledku bylo, že je úžasný, altruistický atp. Naše ego totiž přirozeně touží získávat jen ty nejlepší informace o sobě, takže aniž bychom vědomě chtěli, vylepšujeme občas svůj obraz. V psychodiagnostice je tohle téma velmi aktuální, protože nevědomé vylepšování sebeobrazu „ničí“ výsledky mnoha psychologických testů. Test barev je těžké zkreslit. Vyhodnocení testu má pak význam pro toho, kdo je ochoten připustit si skutečnost, že není dokonalý a že má sám významný podíl na své životní situaci a spokojenosti. Pak je možné výsledky využít a pracovat na sobě – samo vyhodnocení testu nezpůsobí žádný zázrak, který všechny problémy bezpracně vyřeší. Nicméně dovede ukázat cestu.

Jak absolvovat Test barev

Test se vyplňuje online, výsledky pak vyhodnotí psycholog a pošle na váš e-mail. Cena za vyhodnocení testu je 490 Kč a platí se předem buď platební kartou nebo převodem na účet. Všechny informace mají výsostně důvěrnou povahu.
Je nutno poznamenat, že je lepší absolvovat test osobně s klasickou příručkou, protože odstíny prezentované elektronicky mohou být v určité míře změněny vlivem nastavení, typu a stáří monitoru či displeje. Výsledek posíláme do 3-10 pracovních dnů od obdržení platby.

Vyplňování testu vám zabere asi 10-15 minut. Vyhraďte si nerušenou chvilku a své volby s nikým nekonzultujte, jinak bude výsledek zkreslený.

CHCI JÍT K TESTU

Bonus zdarma: ke každému vyhodnocení tohoto testu získáte zdarma jeden online psychotest z nabídky na www.psychotesty.psyx.cz dle vlastního výběru (OSPAT, EQ-TEST, ICAP, PESO, BITEPT, MEMREX, COGIT, Partnerský test, MACH nebo FULJOB); volný přístupový kód dostanete spolu s výsledky vyhodnocení Testu barvových preferencí a bonusový test si vybíráte v objednávce na konci testu.

CHCI JÍT K TESTU BAREV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *