Jak slunce zahání depresi a jiné nemoci

(Newsletter z března 2019)

Hezký den!

Nebo spíš „Hezký den D!“, protože právě o D je tento Psychologický zpravodaj.

Když píšu texty a poznámky pro svou interní potřebu, používám velké „D“ jako zkratku pro depresi a odvozená slova. Pokud se budeme bavit o minerálech a vitamínech, dostane  písmeno D jiný význam. Který ovšem s depresí úzce souvisí.

Nízká hladina vitamínu D znamená totiž větší pravděpodobnost, že se ocitneme v bažinách deprese.

No a nízkou hladinu vitamínu D máme v našich zeměpisných oblastech skoro všichni velmi často.

Řešení přitom existuje.

Než se k němu dostaneme, řekneme si o vitamínu D ještě něco. Deprese je totiž jen malinká část zdravotních problémů, které vznikají z neDostatku.

Další D-deficientní neduhy, o které stojí jen skalní zdravo-masochisté, jsou:

:: Alzheimerova a Parkinsonova demence
:: slabé kosti a zuby, záněty v ústní dutině
:: rýmičky všech typů (rýma, chřipka a spol.)
:: rakovina prsu, plic, slinivky, kůže a tlustého střeva
:: roztroušená skleróza
:: atopický ekzém, lupénka, revma
:: těhotenská cukrovka, nízká hmotnost novorozenců
:: hyperaktivita u dětí
:: Crohnova choroba
:: vysoký krevní tlak, vysoká hladina cukru v krvi a tuk v pase
:: nespavost, schizofrenie
:: vypadávání vlasů

Vypadá až neuvěřitelně, s jak širokou škálou chorob (a to tu ještě nejsou vypsané všechny) a dějů v organismu souvisí jeden jediný vitamín. Vitamín D se totiž nachází ve všech tkáních lidského těla. Nemůžete nikam ďoubnout bez toho, že byste škrtli o tento prekurzor kalcitriolu, který řídí stovky pochodů v našem organismu.

Pracujete v budově?
Na slunce nejdete bez opalovacího krému?
Myjete se mýdlem?

Tak to jste typický ohrožený druh. Tedy ohrožený nedostatkem vitamínu D. Ten se totiž získává téměř výhradně ze slunce, konkrétně z UVB záření. Dalším zdrojem jsou ryby, játra či vejce, ale pro pokrytí denní dávky pouze stravou byste potřebovali sníst např. zhruba 60 vajec nebo půl kila sardinek, a to byste jistě nepřáli sobě ani lidem okolo.

Ale ani s tím sluníčkem to není tak jednoduché. UVB paprsky se k nám dostávají jen, když je slunce vysoko a paprsky dopadají pod malým úhlem. To v praxi znamená od dubna do srpna a v této době hlavně pár hodin kolem poledne. Zato nám ale pak stačí vystavit svoje plus mínus holé a faktorem neošetřené tělo na čtvrthodinku a máme zásobu déčka na několik dnů.

Jeden drobný paradox: Slunce je spojováno s rakovinou kůže a současně s tvorbou vitamínu, který před ní chrání. Obojí je fakt a musíme jen najít rozumnou hranici – slunit se, co to jde, aniž se spálíme.

Vitamín D tedy získáme trochu z jídla a hlavně vystavením slunci. Sluncem políbenou pokožku nesmíme odmašťovat (což se děje při mytí mýdlem) – tím se vitamín D ztrácí. (Dermatologové vás
pochválí, když se budete mydlit co nejmíň, v zásadě stačí podpaždí, intimní partie a chodidla.)

Na podzim a v zimě je pak dobré doplňovat vitamín D v tabletách. Osobně jsem dost alergická na zobání umělých vitamínů a těch všelijakých „doplňků stravy“, které jsou často pouze a jedině dobrým byznysem, ale vitamín D má u nás z výše uvedených důvodů výjimku.

Když to tedy shrneme: Vitamín D odpuzuje depresi a spoustu chorob, ze kterých pak člověku taky není zrovna veselo. Čím dál od rovníku (a my v ČR jsme docela daleko), tím větší nedostatek u velké části lidí. Řešení: sluníčko, voda bez mýdla, ryby a zobání.

Pamatuju se na svou jezevčici, která měla na hrudníku holé místečko, takovou malou plešku – a tohle místo vždycky svědomitě opalovala, až bylo skoro černé a splynulo tak s okolní srstí. K jezevčíkům ještě marnivost nedorazila, tak si říkám, že to asi dělala právě kvůli vitamínu D.

Slunce na kůži i v duši Vám přeje

Michaela Peterková

_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

PS. Můžete si přečíst i nový článek na blogu: Co psycholog, to idiot – naštěstí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *