Kdo za to může? Spravedlnost po lidsku

Psychologický zpravodaj – únor 2014

atribuce - náhledČlověk mnohdy hodnotí a jedná na základě určitých vnitřních šablon, o jejichž existenci nemá nejmenší tušení. V tomto zpravodaji bych Vás ráda seznámila s dvěma šablonami, které způsobují, že se občas chováme k druhým lidem dosti nespravedlivě.

Představme si situaci, že nějaké auto nedobrzdí a ťukne do auta před sebou. Vyleze z něj mladý, potetovaný hoch a přihlížejícím lidem zašumí „No jo, frajírek nezodpovědnej.“ Nebo vyleze žena a lidi na to „No jo, ženská blbá“; když se vysouká senior, pomyslí si většina „Dědek senilní, kdo mu nechal papíry“ a když vyleze někdo jiný, lid se spokojí aspoň s povzdechem „Lidi dneska jezdí jako prasata.“

Teď stejná situace; pouze v roli toho, kdo naboural, jste vy. Kde budete hledat příčinu? Pokud patříte k většině, tak to bude variace na témata „Odháněl/a jsem mouchu“, „Svítilo mi do očí slunce“, „Ten přede mnou zastavil úplně nečekaně“, nebo třeba „Mám syna v nemocnici a myslel/a jsem na něj.“

Kdo nebo co za to může

Jaký je rozdíl v posuzování druhých a sebe? U druhých máme sklon vidět za jejich neúspěchy jejich vlastnosti (v našich případech nezodpovědnost, hloupost, stáří a bezohlednost), zatímco u sebe svádíme neúspěchy na nečekané potíže, smůlu nebo shodu okolností.

V psychologii se tento zajímavý jev označuje jako atribuční chyba a teorie praví, že při hledání příčin neúspěchů máme sklon u druhých nadhodnocovat dispoziční faktory (vlastnosti), zatímco u sebe nadhodnocujeme situační faktory (náhoda, věci mimo nás).

Asi nepřekvapí, že u úspěchu je to často naopak – svůj úspěch vysvětlujeme svými schopnostmi, zatímco za cizím úspěchem máme tendenci vidět situační příčiny (štěstí, protekce a podobně).

Jsou ovšem také lidé, kteří to mají úplně opačně – své neúspěchy zveličují a pokládají za důsledek vlastní neskutečné neschopnosti, zatímco své úspěchy bagatelizují a pokládají za výsledek šťastné náhody. Tyto tendence výrazně souvisejí s pokulhávající sebedůvěrou.

Až se někdy přistihnete, že hodnotíte cizí či svoje neúspěchy, posuďte si jen tak sami pro sebe, zda za nimi vidíte dispoziční nebo situační příčiny.

Schéma atribucí (klikněte pro zvětšení):

[Best_Wordpress_Gallery gallery_type=“thumbnails“ theme_id=“1″ gallery_id=“2″ sort_by=“order“ image_column_number=“5″ images_per_page=“30″ image_title=“none“ image_enable_page=“0″ thumb_width=“180″ thumb_height=“90″ popup_fullscreen=“1″ popup_width=“800″ popup_height=“500″ popup_effect=“fade“ popup_interval=“5″ popup_enable_filmstrip=“1″ popup_filmstrip_height=“50″ popup_enable_ctrl_btn=“1″ popup_enable_fullscreen=“1″ popup_enable_comment=“1″ popup_enable_facebook=“1″ popup_enable_twitter=“1″ popup_enable_google=“1″ watermark_type=“none“ watermark_link=“http://web-dorado.com“]

Chcete dostávat psychologický zpravodaj? Zapište se, vše je zdarma a bez závazků.

Odebírat novinky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *